Як вберегтися від домашнього насильства і чому не слід пробачати кривдника

 
Рівень домашнього насильства під час карантину зріс по всьому світу, заявляють в ООН. До пандемії коронавірусу, за даними дослідників, третина жінок на планеті в тій чи іншій формі переживали насильство. Тепер тільки домашнього насилля стало ще більше. Україна не стала винятком – від початку карантину кількість звернень на національну гарячу лінію із попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації зросла приблизно в півтора раза.

Побиття – це одна з форм домашнього насильства, фізична. Закон визначає домашнє насильство як «дії або бездіяльність фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами...». Альона Кривуляк пояснює, як розпізнати форми такого насильства.

Фізичне насильство є найбільш видимим, після нього залишаються синці, подряпини чи інші сліди.

Психологічне насильство – це коли людину ображають, принижують, обзивають, вживають нецензурну лексику, погрожують фізичним насиллям чи вбивством; або ж навпаки – не підвищуючи голос і не лаючись, тероризують морально, створюючи неможливі умови для нормального життя. Також, коли намагаються маніпулювати, мовляв,«я повішуся, якщо ти від мене підеш чи мені зрадиш».

Економічне насильство – це коли повністю позбавляють можливості розпоряджатися грошима, виганяють із дому, забороняють купувати продукти, лікуватися, тобто, коли позбавляють можливості задовольняти базові потреби.

Сексуальне насильство – будь-які дії сексуального характеру, які є протиправними, і які відбуваються без добровільної згоди. Зґвалтування, в тому числі у шлюбі, – це будь-які дії сексуального характеру, пов'язані з проникненням, анальним, оральним, вагінальним, без добровільної згоди на це постраждалої особи. Окрім того, це можуть бути будь-які дії сексуального характеру без проникнення, проте проти волі особи. Наприклад, коли іншу людину примушують дивитися фільми порнографічного характеру. імітувати їх, або одягати еротичне вбрання, які сексуалізують людину у ситуації, коли вона сама цього не хоче.

В умовах ізоляції жертва не може змінити обстановку, вийшовши на роботу чи поїхавши до родичів. Аби уникнути будь-яких конфліктів, найперше, що радять психологи, – це бути чуйними та намагатися зрозуміти одне одного, адже ситуація в країні та світі емоційно загострена.
По-друге, якщо ви відчуваєте, що у вас накипає агресія, слід заспокоїтися. Для цього існує чимало практик, наприклад, техніка «дихання квадратом». Потрібно кілька хвилин дихати за однією й тією ж схемою: вдих-пауза-видих-пауза. Усі дії мають дорівнювати одне одному (ніби сторони квадрата), найоптимальніший час – це 4-6 секунд. Так можна відновити не лише оптимальний тонус м’язів, а й емоційний стан.

Водночас, якщо ситуація доходить до крайніх точок, коли конфлікт може закінчитися фізичною розправою, в ГО «Ла Страда-Україна» радять навпаки, розійтися на певний час і поговорити тільки тоді, коли обоє партнерів чи родичів заспокояться. Якщо не виходить вгамувати конфлікт, рекомендують уникати небезпечних місць у будинку, наприклад, на кухні, де є колючі чи ріжучі предмети, чи у ванній.

Психологи кажуть, що близьких стосунках існують тривожні дзвіночки, які в деяких випадках можуть передувати насильству. Зокрема, людина може легко заводитися у конфліктних ситуаціях, здійснювати психологічне насильство, наприклад, обмежувати зустрічі з друзями чи контролювати те, як її партнер одягається чи куди ходить. Це необов’язково свідчить про те, що в майбутньому до вас проявлять агресію, однак допомагає виявити проблему та вирішити її на початковій стадії.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Що потрібно знати про домашнє насильство і куди звернутись у разі потрапляння у ситуацію домашнього насильства